HAMMADDELER ! - Ders 101 - 2 :)

Öğeyi Oyla
(3 oy)
17 Aralık Sabuna Dair
Butik Sabun Yapımı Kursu ! Silikon Sabun Kalıpları Butik Sabun Yapımı Kursu ! Silikon Sabun Kalıpları

Butik sabun hazırlama kursuna hoş geldiniz. Bu kursumuz da "Butik Sabun" yapımı için gerekli "hammaddeleri" tanıtarak bunlar hakkında dataylı bilgiler vermeye çalışacağız.Bu sayede "Butik Sabun" yapımı için gerekli temel bilgiye erişmiş olacaksınız!

 

Hammaddelerimizi tanıyalım !

            

Tabiki temel hammaddemiz olmaz ise olmazımız "Eriyebilir Sabun Bazı", Bu hammaddeye hem bizim sitemizden hemde internet üzerinden hızlıca ulaşabilirsiniz. "Opak" ve "Şeffaf" olmak üzere iki çeşit eriyebilir sabun bazı bulunmaktadır. En çok tercih edilen "Opak" olmak ile beraber "Şeffaf" sabun ile de yaratıcılığınızı kullanarak eşsiz butik sabunlar yapabilirsiniz ! Eriyebilir sabunlar 60º lik bir ısada eriyik hale gelirler, burada ısı derecesi çok önemli bir unsurdur çünkü fazla ısı sabun içerisindeki su moleküllerinin gaz haline gelmesine neden olacağından sabunumuz su kaybedecek ve sabun içerisindeki gliserin daha sonra kaybedilen bu suyu ortamdaki havadan (nemden) geri kazanmaya çalışacaktır. Buda butik sabununuz üzerinde damlalar ve çiselenmelere neden olur. Kısacası sabununuzun terlememesini istiyorsanız eritme işlemi çok önemlidir. Önümüzdeki derslerde bu işlem ile ilgili detaylı bilgiler ve püf noktaları vereceğiz.

 

            

Bir diğer önemli hammademiz boyalardır. "Kök Boyaları" ,  "Sıvı Boyalar" ve "Neon Boyalar" en çok duyacağınız boyalardan olup tasarımınıza ve yaratıcılağınıza göre dilediğinizi kullanabilirsiniz. Genelde üretilmek istenen sabunun %1-%2 si kadar kullanmak yeterli olacaktır. Örnek vermek gerekirse 100 gr lik bir sabun için 1gr veya 1mm³ boya kullanmak yeterli olacaktır. Kök boyalarının partikül yoğunluğu bu oranı etkiliyebilir yoğun boyama yapan kök boyalarında 1 damla istediğiniz rengi elde etmenize yeterli olacaktır. Malesef renk için deneme yanılma yöntemini izlemeli ve not alarak çalışmalısınız aksi halde karışımdan elde edeceğiniz rengi bir sonraki üretiminizde tutturamayabilirsiniz.

Ve tabiki "Esanslar" . Sabun esansları bana göre sabun yapımının en önemli unsurlarından biri. Niye diye sorarsanız sabun bazı , şekli ve  rengi göze hitap ederken, esanslar insanın ruhuna hitap ediyor. İnsanları ortamlarındaki sitresten ve sıkıntıdan uzaklaştırıp bambaşka bir dünyaya götürebiliyor bu yüzden esansları seçerken konseptte uygun davranmakta yarar var, bunu için gerekli püf noktaları bir sonraki kursumuzda paylaşmayı düşünüyorum ! Yine kullanım oranı olarak hazırladığınız karışımın %2 kadar eklemeniz yeterli. Örnek vermek gerekirse 100gr 'lik bir sabun yapmak için 2gr veya 2mm³ esans kullanmalısınız.

 

Bunlar kullanmanız gereken hammaddelerdi ! Bir sonraki kursumuzda malzemelerden bahsetmeyi planlıyorum. Renkli mis kokulu günler sizin olsun !

 
 

Yorumlar   

 
0 #1 Nikah Şekeri 30-06-2016 21:38
gayet başarılı bir anlatım teşekkürler
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

KATEGORİLER

En Çok Satanlar !